• facebook

Barbara Szczepańska „JUDYTA”

16 sty Barbara Szczepańska „JUDYTA”

Barbara Szczepańska „Judyta”-pseudonim / Barbara Szczepańska-Herman/ – poetka i wokalistka, autorka sztuk teatralnych , scenariuszy filmowych i tekstów piosenek, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Podyplomowego Studium Logopedii na Uniwersytecie Pedagogicznym, laureatka licznych ogólnopolskich nagród poetyckich i II nagrody w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie .

W latach  80  występowała w Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Prowadziła autorski magazyn satyryczny „Chichot Wandzi” w Radiu Wanda. Współpracowała z TV Wrocław przy programie „Ballada o drodze”.

 

        – Jest autorką sztuk teatralnych i  musicali :”Kot, pies i jazz” /dla dzieci /– realizacja-Wrocławski Teatr Lalek ,”Sześć Blondynek i Zakonnica” -realizacja Kraków-maj 2016  -TeatrAB OVOwww.6blondynek.pl, i „Do czterech razy sztuka, czyli komedia terapeutyczna”, „Kelnerka czyli więzienna begina” i inne.

–  Wydała   trzy płyty z piosenkami autorskimi : „Czas dobrych słów, „Namiętność”, ”Zauroczenia” Na wydanym przez Skaldów krążku pt. „Jest tylko dziś” i „Taki Blues” są też jej piosenki w duecie z Jackiem Zielińskim i teledysk. W przygotowaniu autorska płyta „Kobiety  Mężczyźni  i jazz”

 

–  Jest autorką sześciu  tomików wierszy : „Salon gier miłosnych”,/ Wyd. STAL/ „Kochankowie wiedźmy”/Wyd..Baran i Suszczyński /, „Amoralne dzielnice”/Wyd. Baran i Suszczyński/, „Miasta Pożądań”/ Wyd. Nowy Świat/ , ” Miłość i inne okoliczności łagodzące”-Wyd. Podkarpacki Instytut   Książki i Marketingu 2017, „Równania z trzema nie/ś/wiadomymi mężczyznami czyli burzliwe życie małej Pi i małej Mi” wyd.SPP.2022,  zbioru opowiadań pt. „Świat jest pełen mężczyzn”./Wydawnictwo Nowy Świat/ , „Kobieta Narożna”-Fundacja „Duży Format” 2023,

książek z wierszowanymi bajkami dla dzieci pt. ”Wierszyki dla Weroniki czyli jak to Pies zapowiadał pogodę i inne historie”/ Wyd. „Impuls”/ „Wierszyki dla Ksawerego czyli o czym marzy Foka z Bieguna Północnego i inne historie” –Wyd.”DLACZEMU”-2018

Napisała kilka  bajek muzycznych dla dzieci ,wydanych przez przez firmę MTJ a także wiele piosenek dla „Teatru Muzyki i Tańca” Elżbiety Armatys i” Teatru Na Żarty” , oraz dla dzieci z DPD ze Żmiącej.

Jest autorką scenariuszy filmowych.

Brała udział w Festiwalu Premier Polskiej Piosenki o „Kryształowy Kamerton” ZAKR w 2023 roku w Warszawie.

Współpracuje ze znanymi kompozytorami jak: Ewa Kornecka, Adam Niedzielin , Robert Obcowski, Tadeusz Leśniak, Dawid Sulej Rudnicki, Krzysztof Szwajgier, Andrzej Zarycki, Jacek Zieliński / Skaldowie /, i inni.. Występowała z recitalami w kraju i za granicą.

Jej piosenki wykonywali również :Antonina Choroszy, Alina Orlicka, Ewa Wnuk /Piwnica pod Baranami/ ,Jerzy Michał Bożyk, Wojciech Kościelniak, Wojciech Popkiewicz, Tadeusz Woźniak, Jacek Zieliński., a także laureaci Światowego Festiwalu Piosenki Niewidomych : Łukasz Żelechowski i Szymon Wasiłowicz.

Nakręciła teledyski do swoich piosenek. Brała udział w warsztatach komediopisarstwa przy Teatrze Komedia w Warszawie i warsztatach scenariuszowych przy Studio Filmowym A.Munka – „Script Forum”. Współpracowała  z radiem i TV, prezentowała swoje piosenki również za granicą.

       Występuje z towarzyszeniem zespołu muzycznego .

Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej i medalem ” Honoris Gratia” i wpisem do „Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej”.

Należy do Stowarzyszenia  Autorów ZAiKS,  Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR., Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego STAL,  Stowarzyszenia Pisarzy polskich SPP  i  Izby Architektów Polskich.

www.barbaraszczepanska.art      e-mail barbara.judyta@vp.pl