• facebook

Nagrody imienia byłego Prezesa ZAKR-u

02 lis Nagrody imienia byłego Prezesa ZAKR-u

W tym roku już po raz 23 zostały przyznane nagrody muzyczne imienia Mateusza Święcickiego dla najciekawszych wykonawców roku.

Mateusz Święcicki był polskim kompozytorem, aranżerem, publicystą i dziennikarzem radiowym, w latach osiemdziesiątych pełnił funkcję prezesa ZAKR-u. Był także pierwszym muzycznym szefem radiowej Trójki.

Inicjatywa utworzenia nagród wyszła od Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego, którzy pod koniec 1986 r., w rok po śmierci Mateusza Święcickiego, zgłosili projekt, którego celem było uhonorowanie wkładu Święcickiego w ukształtowanie brzmienia muzycznego Programu Trzeciego oraz wyrażenie uznania dla oryginalności, inwencji i artyzmu polskich muzyków.

Nagrody Muzyczne Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze” w tym roku otrzymali:

-w kategorii „Muzyka rozrywkowa- wydarzenie”: Martyna Jakubowicz za „pełne wyrozumiałości aluzje do dnia dzisiejszego, wierność gatunkowi i oszczędne gospodarowanie bogactwem talentu”,

-w kategorii„Muzyka jazzowa- wydarzenie”: Paweł Kaczmarczyk za”odważne, twórcze i nowatorskie podejście do klasycznych już utworów na płycie „Vars & Kaper – DeconstructiON” i za pamięć o znakomitych polskich kompozytorach: Henryku Warsie i Bronisławie Kaperze”

-w kategorii „Muzyka rozrywkowa – debiut”: Julia Pietrucha za „unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej” – oraz Łukasz „Kortez” Federkiewicz za „umiejętność wyrażania w prostych słowach wielu skomplikowanych emocji i zebranie ich w spójną całość na płycie „Bumerang” oraz za dotarcie do szerokiej publiczności z niełatwym i odbiegającym od komercyjnych standardów przekazem artystycznym”.

-w kategorii „Muzyka jazzowa – całokształt”: Michał Urbaniak za „rozsławianie polskiej muzyki za oceanem – w samej kolebce jazzu, nieustającą kreatywność i tworzenie z młodymi muzykami odważnych projektów łączących różne gatunki muzyczne”

Dodatkowo uhonorowany został Marek Karewicz – artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych.