• facebook

Bluesman im starszy tym lepszy !

17 kw. Bluesman im starszy tym lepszy !

19 kwietnia 2018 r. Sławek Wierzcholski kończy 60 lat!

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

Od pierwszego koncertu w marcu 1982 w studenckim klubie „Imperial” w Toruniu do chwili obecnej, Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa, wierni wybranemu gatunkowi, nie ulegając modom ni trendom osiągnęli status grupy kultowej.
W dorobku mają dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 LP,  4 DVD, 21 CD), z których cztery osiągnęły status „Złotej Płyty”, nagrania płytowe z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ponad trzech dekad działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy w tym wielu prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”. Jest także autorem ilustracji muzycznych do popularnych seriali TV, jak „Ojciec Mateusz:, „Rodzinka.pl” czy „Rok na działce”.
Wśród autorskich płyt wydanych przez Sławka, znajdują się CD „Ciśnienie” z towarzyszeniem grupy Dżem, „Piątek wieczorem z Wojciechem Karolakiem oraz CD „Samotna kolacja” z Krystyną Prońko. Sławek grał też gościnnie na płytach takich wykonawców, jak m.in. Maanaam, Majka Jeżowska czy Zdrowa Woda.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Mają swoje zasłużone miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej i hasła w encyklopediach. O Sławku napisano też kilka prac magisterskich i licencjackich oraz dwie książki: „Chory na bluesa” autorzy: Jan Skaradziński i Mariusz Szalbierz” oraz „Chory na bluesa. Przypadek Sławka Wierzcholskiego” autorstwa dr. Mirosława Pęczaka.
Nocnej Zmianie Bluesa poświęcone są trzy telewizyjne filmy dokumentalne emitowane w programach ogólnopolskich: „Sekrety przedświtu” reż. Grzegorz Styła (1990), „Zawsze wygra blues” reż Jerzy Krysiak (1996) oraz „Chory na bluesa” rez. Hubert Gorczyca 2016 https://www.youtube.com/watch?v=hojZQi95js0&t=2125s

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Prowadził też kursy gra na harmonijce w Programie 2 TVP. Jest endorserem (twarzą) firmy Hohner: http://de.playhohner.com/kuenstler/slawek-wierzcholski/ , która w roku 2012 uhonorowała go „Kryształową harmonijką”.
Sławek, jako pierwszy i jedyny muzyk zagrał na harmonijce hejnał z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie transmitowany na cały kraj 1 kwietnia 2015 r. https://www.youtube.com/watch?v=dhg8agtveQs

Jest aktywnym dziennikarzem radiowym – przez dwanaście lat zrealizował w Programie 3 Polskiego Radia 1500 (!) autorskich audycji, m.in. w takich cyklach jak: „Blues w pigułce”, „Bluesełka”, „Z bluesowej kolekcji Marii Jurkowskiej” i in. Przez ponad dziesięć lat prowadził w warszawskim „Radiu dla Ciebie” audycję „Okolice bluesa”. Obecnie, od trzech lat prowadzi audycję „Korzenie i owoce” w Programie 2 Polskiego Radia : https://www.facebook.com/Korzenie-i-owoce-Audycja-Sławka-Wierzcholskiego-1543365429238404/

Sławek udziela się też jako dziennikarz prasowy, publikując w kwartalniku „Twój blues” a wcześniej przez kilka lat w „Jazz Forum”).
Sławek Wierzcholski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu „Harmonica  Bridge”  https://www.facebook.com/HarmonicaBridge w Toruniu, który od siedemnastu lat prezentuje światową czołówkę wirtuozów grających w różnych stylach na harmonijce.
Sławek jest aktywnym działaczem społecznym: w bieżącej kadencji sekretarzem Sekcji Autorów Utworów Muzyki Rozrywkowej i Tanecznej  Stowarzyszenia Autorów ZAIKS http://zaiks.org.pl/63,101,sekcje_dzialajace_w_zaiks-ie , od kilku kadencji wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych  SAWP http://www.sawp.pl oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAKR www.zakr.pl

W rodzinnym Toruniu od kilku kadencji zasiada w Radzie Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.

Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne, Sławek został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”, medalem „Thorunium”, odznaką honorową ZAIKSu, otrzymał nagrody „Teleexpresu” i Programu 3 Polskiego Radia. W uznaniu dokonań artystycznych otrzymał honorowe obywatelstwo Rawy Mazowieckiej oraz miasta i gminy Leśna.

Dodatkowe informacje na:

* Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Wierzcholski

*  www.nocnazmianabluesa.pl

Facebook: https://www.facebook.com/SlawekWierzcholskiiNocnaZmianaBluesa

Sławek Wierzcholski FOTO PROMO 2