• facebook

18 maja

Weekend z bluesem” – 19 i 20 maja – to dwa dni z muzyką, która się nie starzeje i trwa jak opoka. Z biegiem lat zmieniają się mody muzyczne, style, gatunki, a blues jest niezmienny, choć w ramach tego stylu istnieją różne odmiany i sposoby jego interpretacji. Spotkajmy się o godz. 19.00 w Domu Muzyki, czyli w dawnej kawiarni Nowy Świat (ul. Nowy Świat 63). „Oblicza” 12 taktowego bluesa przedstawią znani warszawscy soliści i zespoły.

19 maja (piątek)Różne oblicza bluesa

Będą więc brzmienia klasycznego bluesa akustycznego (tzw. wiejsko blues) i jego kolejne fazy rozwojowe: blues miejski, blues nowoorleański, rhythm and blues, talking blues (gadany blues) i ostry, współczesny blues, jak o nim mówią „łojony” na gitarach. Usłyszymy też typowe fortepianowe boogie woogie, a także elementy bluesa wykorzystane w muzyce jazzowej.

Wykonawcy tego dnia to, m. in. pianista Jarosław Małys, błyskotliwy muzyk jazzowy, doskonale „czujący” bluesa.

20 maja (sobota)Bluesy po polsku

Tego dnia usłyszymy różne polskie utwory oparte na schemacie, na stylistyce lub utrzymane w klimacie muzyki bluesowej. Szerokiemu gronu wykonawców zaproponowaliśmy do wyboru wiele polskich bluesów, które w minionych latach tworzyli m. in. Tadeusz Nalepa, Irek Dudek, Sławek Wierzcholski, zespół Dżem i inni.

Okazuje się, że bluesy odnajdziemy także w repertuarze polskich zespołów big beatowych, jak Niebiesko Czarni („Przyszedł do mnie blues”), Polanie („Dlaczego”), Breakout (wiele utworów), Wojciech Skowroński („Blues to zawsze blues jest”) i inni. Bluesy zaliczane już do pozycji klasycznych na naszym muzycznym rynku śpiewały: Martyna Jakubowicz („W domach z betonu”), Elżbieta Mielczarek („Poczekalnia PKP”).

Na zakończenie drugiego koncertu publiczność zgromadzona w Domu Muzyki wybierze (głosowanie na specjalnie przygotowanych kartkach) Polskiego Bluesa Wszechczasów.

Gospodarzem obu koncertów będzie Marek Gaszyński, a koncerty poprowadzi Zbigniew Jędrzejczyk.

MGweekend z bluesem